wtorek, 20 grudnia 2011

Obywatelstwo a narodowość w Niemczech. Proces nabycia niemieckiego obywatelstwa

Tak jak wcześniej już zapowiedziałem w tym poście zajmę się sprawą obywatelstwa i niemieckiej narodowości. 
Tak więc przechodzę do rzeczy. Oczywiście narodowość i obywatelstwo w Niemczech to dwie różne sprawy. Jak wiemy z poprzedniego posta Niemcy to kraj wielonarodowościowy (link do postu Ludność Niemiec: http://niemcyinfo.blogspot.com/2011/12/ludnosc-niemiec.html). Tam funkcjonuje wokół siebie ludność autochtoniczna czyli rodzimi Niemcy i ludność z obcych kręgów kulturowych, etnicznych czyli emigranci, którzy przybywali z różnych powodów do Niemiec. Właśnie ta napływowa ludność nie jest niemieckiej narodowości ponieważ narodowość można zdefiniować jako przynależność do określonego narodu poprzez swoich przodków. Tak więc widząc w telewizji mecz reprezentacji Niemiec w piłce nożnej możemy powiedzieć, że wszyscy ci niemieccy piłkarze posiadają niemieckie obywatelstwo ale część z nich nie jest niemieckiej narodowości. Ale czym jest zaś obywatelstwo bo używam tego terminu już nie pierwszy raz w tym poście ale jeszcze nie został on wyjaśniony? Już odpowiadam: otóż obywatelstwo to rodzaj więzi prawnej łączącej obywatela, mieszkańca danego państwa z tym właśnie państwem. Obywatel ma więc prawa (np. prawo do ochrony dyplomatycznej  i konsularnej za granicą przez ambasady i konsulaty swego kraju ale też prawa takie jak: prawo do nauki, przedstawiania własnych poglądów, opieki medycznej itd.) ale i  obowiązki (np. obowiązek płacenia podatków lub odbycia służby wojskowej).
W Niemczech przy nadawaniu obywatelstwa obowiązuje zasada krwi, która oznacza, że obywatelstwo uzyskuje się poprzez rodziców lub rodzica już je posiadającego. Tak więc wszyscy rdzenni Niemcy (czyli posiadają oczywiście narodowość niemiecką) mają obywatelstwo niemieckie od urodzenia ponieważ uzyskują je od rodziców bądź od rodzica, którzy je już mają. Prawo ziemi przy nadawaniu obywatelstwa w Niemczech nie obowiązuje.
Ale co z osobami nieniemieckiej narodowości? Czy oni nie mogą uzyskać niemieckiego obywatelstwa?
Emigranci mieszkający w Niemczech mogą nabyć obywatelstwo inną drogą. Najważniejszym postulatem jest zamieszkiwanie na terytorium Niemiec przez okres co najmniej ośmiu lat. Oczywiście musi to być pobyt legalny wyrażona specjalnym dokumentem zezwalającym na pobyt (niem. Aufenthaltserlaubnis/ Aufenthaltsberechtigun). Ale to nie jedyne postulaty. Trzeba także mieć poświadczoną specjalnym dokumentem znajomość języka niemieckiego. Oprócz tego trzeba mieć poświadczone źródło utrzymania dla siebie lub dla swojej rodziny (wyłącza się z tego zasiłek socjalny i zasiłek dla bezrobotnych). Także wymagane jest złożenie przysięgi na niemiecką konstytucję. Nierzadko też osoba starająca się o niemieckie obywatelstwo musi się zrzec obywatelstwa poprzedniego: nie jest to jednak rygorystycznie przestrzegane.
Za podsumowanie tego posta niech posłuży to podkreślone zdanie: Tak więc widząc w telewizji mecz reprezentacji Niemiec w piłce nożnej możemy powiedzieć, że wszyscy ci niemieccy piłkarze posiadają niemieckie obywatelstwo ale część z nich nie jest niemieckiej narodowości.
Mam nadzieję, że wytłumaczyłem czym jest narodowość i obywatelstwo. Czy terminy te w Niemczech są powiązane i jakie wymogi należy spełnić by obywatelstwo niemieckie uzyskać. W kolejnym poście omówię podział administracyjny Niemiec.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz